Ajurweda to starożytna wiedza o zdrowiu i życiu. Nauka ta była przekazywana słownie, do momentu aż spisano ją ponad 5000 lat temu. Jakie są podstawy Ajurwedy i jak stosować jej zasady we współczesnym świecie?
Czym jest Ajurweda?
Samo słowo Ajurweda oznacza naukę o życiu („ayur” oznacza życie, a „veda” to wiedza, nauka). Definicja Ajurwedy napisana w sanskrycie mówi, że życie można podzielić na cztery główne doświadczenia – przyjemne, nieprzyjemne, zrównoważone i niezrównoważone. Cała wiedza ajurwedyjska składa się z zaleceń i przeciwwskazań do tych czterech doświadczeń życiowych.
हिताहितं सुखं दुःखमायुस्तस्य हिताहितम्
Charaka Samhita, Sushruta Samhita i Ashtanga Hrudaya to najstarsze znane teksty o medycynie ajurwedyjskiej. W tekstach tych pojawiają się informacje o pięciu żywiołach:
- powietrza – Vayu,
- przestrzeni – Akash,
- wody – Jala,
- ziemi – Prithvi,
- ognia – Agni.
Każdy z tych żywiołów ma wpływ na nasze ciało, dlatego zdrowe i szczęśliwe życie wynika z zachowania równowagi pomiędzy nimi.
Czym jest zdrowie według Ajurwedy?
Zdrowie w Ajurwedzie to więcej niż tylko brak choroby. W związku z tym nie zależy tylko od czynników fizycznych. Zdrowie to utrzymywanie równowagi we wszystkich sferach naszego życia, zaczynając od codziennej rutyny (odpowiednia dieta, regularny odpoczynek, aktywność fizyczna), kończąc na równowadze emocjonalnej, realizacji swojego potencjału i harmonijnego budowania relacji.
Ajurwedyjska teoria dosz
Ajurweda opiera się na teorii dosz, która z kolei ma swoje źródło w żywiołach. Istnieją trzy dosze w Ajurwedzie: Vata, Pitta i Kapha. Określają one charakter, cechy, apetyt, typowe przypadłości i zalecaną dietę każdego człowieka. Można mieć jedną dominującą doszę lub podwójne prakriti. Więcej o doszach w Ajurwedzie znajdziecie w artykule: „Dosze w Ajurwedzie: czym charakteryzują się Pitta, Vata i Kapha?”
Ajurweda – dieta i styl życia we współczesnym świecie
Obecnie nasze życie jest bardzo dynamiczne i pełne różnorodnych bodźców, co zazwyczaj powoduje zakłócenia naszej naturalnej równowagi. Fizyczna manifestacja takiego zaburzenia może przejawiać się w postaci wypalenia zawodowego, nadpobudliwości emocjonalnej, bezsenności, depresji, a w końcu choroby. Podczas gdy medycyna zachodnia zajmuje się leczeniem samej choroby, Ayurveda daje nam wiedzę na temat tego, jak jej zapobiegać i usunąć jej przyczynę.
W Ajurwedzie niezwykle ważne jest to, co jemy. Ajurwedyjska dieta dostosowana jest to prakriti danej osoby. W trakcie leczenia ajurwedyjskiego konsultant sprawdza jaka jest konstytucja pacjenta i dostosowuje do niej dietę, zalecenia dotyczące aktywności fizycznej, często też preparaty ziołowe i ogólne porady zdrowotne. Pierwszym etapem kuracji ajurwedyjskiej jest zwykle oczyszczenie organizmu. Podczas kolejnych etapów kuracji obejmującej najczęściej dietę, zioła i ćwiczenia (np. konkretny rodzaj jogi), pacjent i lekarz dążą do przywrócenia równowagi we wszystkich sferach życia.
Więcej informacji o podstawach Ajurwedy w filmie:
You will find us: