Czym jest i jak działa muzykoterapia? Od dawna wiadomo, że muzyka jest w stanie wpływać na nasz nastrój, ale badania naukowe w tym kierunku rozpoczęto dopiero w latach 20. XX wieku. Muzyka może relaksować, energetyzować, przywoływać wspomnienia, w związku z tym ma duży potencjał terapeutyczny. Do tego konkretne dźwięki oddziałują w konkretny sposób na nasz organizm. Jak więc patrzy na muzykoterapię Ajurweda? Dr Saurabh Pardeshi omawia, czym jest terapia muzyką, jak odnosi się ona do pięciu żywiołów i jakie instrumenty równoważą poszczególne czakry.

Tłumaczenie filmu – muzykoterapia

Cześć, moi drodzy. Z tej strony dr Saurabh Pardeshi, lekarz ajurwedy. Porozmawiamy dzisiaj o muzykoterapii. Muzykoterapia to nic innego jak używanie specjalnych rodzajów dźwięków i uzdrawianie ciała i umysłu. Nasze ludzkie ciało to złożony mechanizm. Według Ajurwedy składa się z trzech głównych elementów: ciała, umysłu i energii. Mamy pięć żywiołów: przestrzeń, powietrze, ogień, wodę i ziemię. Każdy żywioł odpowiada konkretnemu organowi. W ten sposób, jeśli mówisz o uchu, ucho składa się z żywiołu eteru. Jaka jest jego specjalność? To pierwszy żywioł, który powstał. Z niego powstały następnie wszystkie pozostałe żywioły.

Równoważenie czakr muzykoterapią

Używanie muzyki to nic innego jak bardzo głęboka praca z żywiołem przestrzeni. Muzyka to nic innego jak używanie głosu, używanie instrumentów. W ten sposób mamy trzy podstawowe typy instrumentów – jeden to instrument perkusyjny, drugi to instrument strunowy, a trzeci to instrument dęty.

Instrumenty perkusyjne równoważą twoją pierwszą, drugą i trzecią czakrę.

Instrumenty strunowe równoważą czwartą i piątą czakrę.

A instrumenty dęte, jak na przykład flet równoważą szóstą i siódmą czakrę.

Więc tak działa muzykoterapia. Porozmawiajmy więc o tym więcej w naszych dalszych filmach. Do zobaczenia i miłego dnia, pa pa.

Muzyka towarzyszy większości z nas na codzień. Dostęp do niej w obecnym technologicznym świecie jest bardzo łatwy, dlatego w każdej chwili możemy skorzystać z jej dobroczynnych właściwości. Więcej o naukowym podejściu do muzykoterapii możecie przeczytać w artykule “Muzykoterapia jako metoda wspomagająca leczenie”.

Zadbaj o siebie już teraz. Zapisz się na wizytę.

Zapisy Warszawa i Kraków: +48 731 588 108

Zapisy Toruń: +48 508 066 899