Czym jest joga? Czy to jedynie rodzaj aktywności fizycznej? Często zakłada się, że joga to głębokie oddychanie i rozciąganie, poprzez które staniemy się zdrowsi i silniejsi. To prawda, ale co więcej kryje się pod pojęciem jogi i skąd się ona wywodzi? 

Co to jest joga

Słowo „joga” w sanskrycie oznacza połączenie, jedność. Powstała ona tysiące lat temu w Indiach. Joga jest dyscypliną, która prowadzi do wolności i połączenia z Siłą Wyższą, choć można ją oczywiście ćwiczyć jedynie dla korzyści fizycznych. Praktyka jogi składa się z różnych pozycji – są to asany. Do tego mogą dochodzić techniki oddechowe (np. pranayama) i medytacja. Joga zyskuje coraz większą popularność, choć nadal jest najczęściej praktykowana w Indiach.

Główne rodzaje jogi 

Joga jest odpowiednia dla każdej osoby w każdym wieku. Istnieje bardzo wiele odmian jogi, dlatego każdy z łatwością może wybrać coś dla siebie. Najpopularniejsze rodzaje jogi to:

  • Hatha to bardziej relaksująca forma jogi, której celem jest uzyskanie harmonii poprzez pracę z przeciwstawnymi biegunami. Opiera się ona na asanach,  sześciu procesach oczyszczających (krija) oraz na kontrolowaniu oddechu.
  • Vinyasa charakteryzuje się płynnymi przejściami od jednej pozycji do drugiej i często wiąże się z większym wysiłkiem, choć jest odpowiednia także dla początkujących. Te płynne ruchy energetyzują ciało i sprawiają, że jest się bardziej świadomym swoich ruchów i oddechu. 
  • Ashtanga to dynamiczny rodzaj jogi, w którym najlepiej odnajdą się osoby wysportowane. Ćwiczenie stałych sekwencji asan rozwija siłę, wytrzymałość i zdolność koncentracji umysłu.
  • Kundalini jest odmianą jogi, która opiera się na medytacji, mantrach i mudrach. Jest najbardziej duchowa i odpowiednia dla każdego zainteresowanego tym rodzajem ćwiczeń. 
  • Yin Yoga polega na trwaniu w asanach przez dłuższy czas. Zdecydowanie uczy cierpliwości, wycisza i rozciąga.

Co daje joga

Jednym ze sposobów wprowadzenia zaleceń Ajurwedy do współczesnego życia jest praktykowanie jogi. Joga pozwala oczyścić umysł i skupić się na chwili obecnej. Przynosi zarówno korzyści fizyczne, jak i duchowe. Jej głównym celem jest osiągnięcie jedności pomiędzy umysłem i ciałem, co z kolei pozwala na głębsze połączenie ze sobą i Siłą Wyższą. Oprócz tego, joga redukuje stres, wzmacnia mięśnie, poprawia elastyczność ciała, zapewnia lepszą gęstość kości, wzmacnia odporność i poprawia nastrój.  

Warto wzbogacić leczenie ajurwedyjskie o praktykowanie jogi, aby przywrócić harmonię między ciałem, umysłem i emocjami. W zależności od dominującej doszy, inny rodzaj jogi będzie odpowiedni dla każdej osoby. Swoje prakriti możesz poznać podczas oferowanych przez nas konsultacji ajurwedyjskich.

Zadbaj o siebie już teraz. Zapisz się na wizytę.

Zapisy Warszawa i Kraków: +48 731 588 108

Zapisy Toruń: +48 508 066 899