Dosze to jeden z filarów Ajurwedy. Według ajurwedyjskiej koncepcji współistnienia pięciu żywiołów we wszechświecie, pierwszym żywiołem, który zaistniał była przestrzeń. To z niej wyodrębnił się żywioł powietrza, który z kolei był niezbędny, aby powstał ogień. Ogień dał początek wodzie, a kiedy ta skupiła się w jednym miejscu, powstała ziemia.

Zgodnie z tą ideą, każda struktura czy organizm obecny we wszechświecie, składa się z dowolnych kombinacji pięciu żywiołów, którym odpowiadają dosze. W zależności od ich wzajemnych proporcji wykazują odmienne właściwości. Na przykład, jeśli klasyfikujemy coś jako ogień, oznacza to, że ma to właściwości żywiołu ognia, czyli: spala się, jest gorące, itp. I podobnie z każdym kolejnym żywiołem.

Czym są dosze w Ajurwedzie?

Kombinacja pięciu żywiołów jest obecna w każdym człowieku, jednak u każdego jest inna i odpowiadają im dosze, czyli energie powstałe z połączenia poszczególnych żywiołów i wykazujące swój specyficzny charakter. W Ajurwedzie wyróżniamy trzy dosze: Vata, Pitta i Kapha.

Unikalna kompozycja dosz określa nasze prakriti, czyli konstytucję/naturę psychofizyczną. Prakriti pozostaje niezmienne od momentu poczęcia, aż do śmierci. Może jednak ulec zaburzeniu pod wpływem zewnętrznych bodźców, tj. nieprawidłowej diety, stresu, traum, toksycznych relacji, ale również niewykorzystania swojego potencjału. Czynniki te wywołują stan nazywany Vikriti, czyli bycie w nierównowadze.

Możliwe jest posiadanie jednej dominującej doszy lub podwójnego praktiri, czyli:

  • Pitta-Vata
  • Vata-Kapha
  • Pitta-Kapha

Aby przybliżyć Ci koncepcję trzech dosz, przedstawiamy krótką charakterystykę każdej z nich.

zywioly-powietrze-eter

Dosza Vata

Osoby o prakriti Vata, ze względu na swoją niestabilną naturę, potrzebują dużej regularności. Typ Vata ma dużą trudność z utrzymaniem rutyny w życiu, ponieważ potrzebuje doświadczać ciągle nowych wrażeń i próbować nowych rozwiązań. Osobowość typu Vata jest znana z rozpoczynania wielu nowych projektów na raz i nie kończenia ich. Jest wiecznie w biegu, bardzo dużo myśli i tworzy ciekawe, kreatywne rozwiązania, jednak ma ogromną trudność aby wprowadzić te wszystkie pomysły w życie. Ta cecha uwidacznia się zwłaszcza wtedy, kiedy Vata jest w nierównowadze.

Większość ludzi Vata ma skłonność do nadmiernego przejmowania się i od czasu do czasu cierpi na niedobór snu. Jednak naturalnym jest, że osoby z doszą Vata śpią najkrócej ze wszystkich typów konstytucji – 6 godzin lub mniej, a czas ten skraca się dodatkowo wraz z wiekiem.

Kiedy Vata jest w równowadze, staje się zaraźliwie szczęśliwa, entuzjastyczna i energiczna. Jej umysł jest jasny, skupiony i bardzo kreatywny. Swój potencjał realizuje we wszystkich czynnościach związanych z tworzeniem, tak więc często ten typ osób wybiera zawody takie jak: projektant (wszelkiego rodzaju), artysta czy inżynier.

zywioly-ogien-woda

Dosza Pitta

Osoby typu Pitta są średniego wzrostu i mają umiarkowaną budowę ciała. Bez większych problemów mogą zarówno przybrać na wadze jak i stracić zbędne kilogramy. Posiadają ostre rysy twarzy i oczy średniej wielkości o przenikliwym spojrzeniu.

Osoby z doszą Pitta na ogół obdarzone są ostrym, przenikliwym intelektem oraz wyjątkową zdolnością koncentracji. Ich naturalną tendencją jest bycie uporządkowanym i w efektywny sposób zarządzanie własnymi zasobami, tj. energią, finansami, działaniami. Są ambitni i wykazują naturalne cechy przywódcze. Ich opinie zwykle są dość zasadnicze, a oceny krytyczne.

Kiedy dosza Pitta jest w nierównowadze, łatwo wpada się w złość i pojawiają się tendencje do negatywnych myśli. Takie osoby stają się drażliwe, niecierpliwe i bardzo wymagające – trudno im akceptować otaczającą ich rzeczywistość.

Dosza Pitta charakteryzuje się też tym, że w naturalny sposób regulowany jest nadmiar energii ognia poprzez ćwiczenia fizyczne. Osoby o tej konstytucji zawsze chętnie zmęczą się na siłowni bądź wezmą udział w maratonie. Zmęczenie fizyczne pozwala im równoważyć emocje.

Kaffa żywioł wody i ziemi

Dosza Kapha

Osobie typu Kapha dużo czasu zajmuje podejmowanie decyzji. Budzi się bardzo powoli, zwykle długo leży w łóżku, a kiedy już uda jej się z niego wyjść to i tak potrzebuje porannej kawy, żeby ostatecznie postawić się na nogi.

Kapha jest szczęśliwa niezależnie od statusu majątkowego czy społecznego, jednoczy innych ludzi szanując ich uczucia oraz okazując im szczerą empatię. Ten typ człowieka szuka ukojenia emocjonalnego w nadmiernym jedzeniu, więc z łatwością przybiera na wadze. Jest osobą pełną wdzięku z błyskiem w oczach. Porusza się z gracją nawet wtedy, gdy ma nadwagę.

Doszy Kapha najbardziej służą energiczne ćwiczenia. Żeby jednak wprowadzić i rozwijać ten nawyk potrzebują gorliwych zachęt. Natomiast kiedy już ćwiczenia staną się elementem ich rutyny nie mają większych problemów z utrzymaniem systematyczności.

Z natury osoby z doszą Kapha są tolerancyjne, czułe i wybaczające. Mają w sobie dużo matczynych uczuć. W trakcie kryzysu nie jest łatwo wyprowadzić je z równowagi – są ostoją dla innych. Negatywnymi emocjami Kaphy są chciwość i nadmierne przywiązanie. Może mieć spore trudności z pozbywaniem się starych i niepotrzebnych przedmiotów. Kiedy Kapha jest w nierównowadze staje się uparta, monotonna, letargiczna i leniwa.

Zadbaj o siebie już teraz. Najbliższe terminy konsultacji:

21.06 Warszawa, 24-26.06 Łódź, 28.06 Warszawa.1-7.07 Warszawa, 8-10.07 Kraków, 11.07; 15-16.07 Cieszyn, 12-14.07 Bielsko Biała, 21-22.07 Wejherowo, 24-26.07 Warszawa, 28-29.07 Łódź, 30-31.07 Toruń

Zarezerwuj wizytę