Czym jest dieta ajurwedyjska? Dr Saurabh Pardeshi omawia dietę według Ajurwedy dla Pitta, Kapha i Vata – trzech dosz w Ajurwedzie. Nie możemy uogólniać tematu diety – nie ma jednej diety idealnej dla wszystkich. Ta sama dieta może być dobra i zła dla dwóch osób. Dobra dieta oparta jest na naszym praktiri i powinna być dobierana indywidualnie.

Tłumaczenie filmu – dieta ajurwedyjska

Z tej strony dr Saurabh. Mamy dzisiaj do omówienia różne kwestie. Jedną z ważnych rzeczy, które czuję, że każdy powinien wiedzieć, jest to, że dieta nie może być uogólniana. Jemy i czerpiemy energię z pożywienia. Mamy różne rodzaje energii i na podstawie naszej energii potrzebujemy dobrać odpowiednią dietę. Jest tyle osób, które chciałyby ułożyć sobie dietę. Idą do lekarza, a lekarz wskazuje im dietę. W internecie mamy dziś dietę wegańską, wegetariańską, bezglutenową, bez laktozy. Tak więc te wszystkie uogólnione diety są tam bardzo pięknie zaprojektowane dla zdrowia, ale musimy zrozumieć, że dieta musi być zgodna z twoją konstytucją, żywiołem, pod którym się urodziłeś, zgodna z typem ciała, typem genetycznym, zgodna z rodzajem twojej wątroby. Tylko wiedząc to można dobrać odpowiednią dietę.

Dieta ajurwedyjska zależna od dominującej doszy

Na przykład w Ajurwedzie mamy Vata, Pitta i Kapha. Ciągle powtarzam tę samą teorię o doszach, ponieważ takie jest piękno Ajurwedy. Mówi ona o jednostce. Nie mówi o ogóle. Na przykład, jeśli osoba Vata je dużo suchego jedzenia, dużo jedzenia, które wzmaga energię powietrza (suche, zimne i lekkie jedzenie), da mu ono więcej energii powietrza. To samo – osoba z doszą Kapha. Jeśli je taki sam rodzaj jedzenia, jak ma energię, czyli jak woda – ciężkie jedzenie, zimne jedzenie, makaron i jedzenie, które jest trudne do strawienia, ludzie z typem wody będą mieli więcej energii wody. I to samo z Pitta, która oznacza ogień. Gdy osoba z ogniem zje dużo ognistego jedzenia, takiego jak chili, pomidory, mięso, kawa, będzie miała więcej energii ognia, wyższą.

Tak więc Ajurweda zaprojektowała Twoją dietę. Dieta nie może być uogólniona. Więc proszę, zrozum, że jeśli chcesz przestrzegać diety, musisz zrozumieć swoją konstytucję i zgodnie z tym musisz opracować rodzaj diety, którą będziesz stosował.

Dieta w Ajurwedzie a pory roku

W następnym rozdziale porozmawiamy o tym, jak dieta jest związana z porą roku. Ponieważ mamy różne pory roku, mamy sezonowe potrawy, ale niekoniecznie jest to zdrowy sposób. To jest próbowanie połączenia pogody z ciałem, ale wszyscy się różnimy, więc nawet sezonowe potrawy mają pewne zasady. Każdy musi mieć swój własny, inny typ diety w każdej porze roku. Więc na następnym spotkaniu porozmawiamy o tym sezonowym jedzeniu. Do zobaczenia, wszystkiego dobrego.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, która dosza jest u Ciebie dominująca i jaką dietę stosować, zapisz się na wizytę i otrzymaj indywidualne wskazówki dobrane pod Twoje prakriti.

Zadbaj o siebie już teraz. Zapisz się na wizytę.

Zapisy Warszawa i Kraków: +48 731 588 108

Zapisy Toruń: +48 508 066 899

Zarezerwuj wizytę